Ev Sahibesi

Ev Sahibesi

Özgürlük Her Zaman Ekmekten Daha Lezzetli, Güneşten Daha Güzeldir.

Khozayka

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Sander Yayınları

%33 indirim
14,00 TL 9,38 TL
25 adet stoklarımızda

“Şimdi sokaklarda kendi sessiz mabedinden gürültülü şehre çıkmış bir yabancı, bir münzevi gibi dolaşıyordu. Her şey ona yeni ve tuhafgörünüyordu. Ancak etrafında gürleyen ve hareket eden bu dünyaya öyle yabancıydı ki…”  

Dostoyevski’nin ilk dönem eserlerinden olan Ev Sahibesi, ilk olarak Ekim 1847’de, ünlü Rus edebiyat dergisi Otechestvennye Zapiski’de iki bölüm halinde yayımlandı. Rus folklorundan izler taşıyan ve otobiyografik ögeler içeren bu uzun öykü, yarattığı karakterlerle ve kişilik analizleriyle, yazarın ustalık dönemi yapıtlarının oluşmasında diğer öyküleriyle birlikte büyük bir öneme sahiptir.  

Öykü, bilime ilgi duyan, kendi hâlinde, doktorasını yeni bitirmiş genç bir adam olan Ordinov’un, yaşadığı evden taşınmak zorunda kaldığı bir dönemde, tesadüfen karşılaştığı ve çok etkilenip kiracısı olduğu bir kadına duyduğu takıntılı sevgisi ve akabinde gelişen tuhaf olaylar ekseninde şekillenir. 

Ordinov’un giderek aşka ve tutkuya dönüşen hisleri, yaşadığı iç hesaplaşmaları ve hayal ile gerçeği birbirinden ayıramayacak kadar etrafına yabancılaşması, Dostoyevski’nin psikolojik çözümlemeleriyle eşsiz bir anlatıma dönüşür.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ağustos 2021
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : Rusça
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 104
Barkod : 9786257406338

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Melinda Andonyan

Editör
Emre Yaman

Kapak Tasarım
Mert Musaoğlu

Düzelti - Redaksiyon
Melike Kuyumcu
Hilal Yıldız

Genel Yayın Yönetmeni
Şener Demir

HAYDARPASA